JAS-match fredag 9/2!
Hej och god kväll! Fredagsmatch mot Lockerud hemma i Tybblelundshallen - kan inte bli bättre! Lite som vanligt igen; jag tar hand om fikabröd och kiosk! Sedan får man anmäla sig frivilligt till sek (2 personer), entré och film! Ses!
Herrjunior
8 feb 2024
6kommentarer
Hovstamatchen 10/2 är inställd
Hej på er, Tyvärr får vi inte ihop tillräckligt många spelare för att köra två matcher på lördag kväll (10/2). Vi kommer därför skjuta upp matchen mot Hovsta. Vi återkommer så snart vi vet mer kring när vi kan genomföra den, då vi behöver hitta en ny tid (vilket inte alltid är lätt med alla fullbokade hallar). Vi kommer att köra matchen mot IBF som planerat, så samtliga som anmält intresse för att vara med på match i helgen kommer att få spela den matchen istället (totalt 11 spelare) - kallelsen är utskickad. Även denna match är hemmamatch och jag vill passa på att lyfta det fina jobbet och samarbetet som ni föräldrar haft kring kiosken och seket under den sista tiden av säsongen! Riktigt bra jobbat :) När jag ändå har er uppmärksamhet så vill vi passa på att informera om att vi börjar bli väldigt många spelare i laget och kommer därför att försöka att inte ta in fler spelare till laget som det ser ut nu. Anledningen till detta (förutom att vi börjar nå maxtak) är för att vi upplever att det blir allt svårare för killarna att behålla koncentrationen under träningarna och det blir även allt svårare för oss ledare att skapa kvalitativa träningsupplägg där vi får en hög träningseffektivitet och där alla spelare känner sig sedda och hörda. Navet är tyvärr inte så stor och inte heller anpassad efter närmare 30 spelande innebandytokar - så vi är helt klart på bristningsgränsen i hur många vi kan vara på plan samtidigt vilket tyvärr resulterar i mycket tid som går åt att försöka göra sig hörd och visa övningar, istället för att fokusera på det vi vill fokusera på = spela innebandy och ha roligt tillsammans. Givetvis vill vi helst inte säga nej till spelare som är sugna på att testa på innebandy - alla ska få vara med - men eftersom ÖSK Vit inte alls är lika många så önskar vi att ni rekommenderar det laget i första hand om ni kommer i kontakt med någon som önskar prova på. Vi hoppas att ni förstår hur vi tänker kring det sistnämnda och skulle ni ha frågor eller funderingar så är ni givetvis varmt välkomna att slå en signal, så kan vi förklara ytterligare. Ha en fin kväll och så ses några av oss till helgen! / Ledarna
I-P 2013
7 feb 2024
0kommentarer
Ingen träning söndag 11/2
Eftersom vi kör poolspel på Lördagen så blir det ingen träning på söndag 11/2
I-P 2016
7 feb 2024
0kommentarer
Inför fredag och söndag
Lite information inför helgen och vilka uppgifter vi behöver hjälp att lösa: På fredag har vi troligen ett halvt bollkalleuppdrag. Fyra spelare och tre vuxna har anmält att de kan vara med och kansliet undersöker om vi ska ta halva om några andra kan ta andra halvan. Hur det blir återkommer jag om så snart jag får besked. På söndag har vi två matcher mot Kumla på deras hemmaplan. Det innebär att det kommer att gå åt skjuts dit. Peter Sahlén är med som coach. Svara i kallelsen om ni har bil och kan skjutsa. Det ramlar in matcher i kalendern nu. Kul att försäsongen är igång. Samtidigt som matcherna på söndag har vi jobb på city hotell enligt tidigare publicerad nyhet. Vi behöver vara fler på plats där. Det vi ska bära/sälja är : Sängar: 15 Pris /st 400:- (90x200) Bäddsoffor: 6 Pris /st 900:- Fåtölj: 4 Pris 200:- /st SÅLDA Skrivbord: 5 Pris 100:-/st Tavla:7 Vägglampa:3 Väskställ: 1 Pris 50:- Spegel liten:6 Pris 50:-/st Spegel lång:9 Pris 100:-/st Safety: 8 Pris 200:-/st Runt litet bord: 7 Pris 150:-/st Liten lampa:2 Pris 30:-/st Sänggavel 180cm: 2 Pris 500:-/st Stol:2 Pris 100:-/st Litet sängbord: 16 Pris 50:-/st Golvlampa: 5 Gardiner: ca 4 längder. Vi har släpvagn och kan få med oss en del hem för att sälja senare, då vi också har utrymme att lagra en del. Är det fler som kan göra något sådant kan det vara bra. Är det någon som är intresserad av att köpa något går det också bra. Så en kommentar nedan av de som kan hjälpa till vid hotellet och inte redan skrivit upp sig på förra nyheten. Sedan kommer troligen några grabbar spela fotboll, som annars skulle ha varit med. /Lagledaren
F-P2010 Vit
7 feb 2024
6kommentarer
Föräldrarmöte 27/2
Hej! I samband med träningen tisdag den 27/2 kommer vi ha möte för vårdnadshavare till våra spelare. Vi kommer hålla till i klubbhuset. Vi kommer bland annat att prata om vårens seriespel, rotationsmodellen och eventuell cup i sommar. Vi ser gärna att varje spelare representeras av en vuxen. Vi ses tisdag 27/2. Välkomna!
F-F2011
7 feb 2024
3kommentarer
28/2 Onsdag
Hej! Tack för mötet igår, vi tränare uppskattade att många kunde komma på kort varsel och lyssnade på vad vi hade att säga! För er som missade mötet handlade detta möte om akademiförberedande året, matchmiljöer, serier och cuper för första halvåret som kommer. Jag, Diwan och Martin tycker att det är väldigt viktigt för oss att även gå igenom detta med våra spelare och tänker att detta ska ske i samband med individuella möten där vi tar upp förväntningar, styrkor och förbättringsområden för varje enskild spelare. Onsdag den 28/2 kommer att vara veckan efter att vi haft olika matchmiljöer för alla spelare (som är uttagningsbara) och vill passa på att genomföra dessa samtal under denna träning. I samtid som vi gör detta är tanken att samtliga föräldrar samlas för att hitta diskutera och skissa på genomförbara försäljningar för kommande tid, där denna samträff enbart sker med föräldrar. Vi kommer att ha ett teoripass och möten med spelare under tiden så vi kommer att vara på plats!
F-P2012 Vit
6 feb 2024
0kommentarer
Inrapportering Lambi toalett- och hushållspapper
Det verkar som att några har fått till en bra försäljning av Lambi toalett- och hushållspapper och sålt fler än 6 säckar toalettpapper och 2 säckar hushållspapper. Detta gör att vi eventuellt kommer att kunna göra en större beställning än beräknat. Igår delades försäljningsmaterial ut till tjejerna på träningen. Fortsatt utdelning sker under veckan. Jag skulle vilja att ni som säljer fler än 6 säckar toalettpapper och 2 säckar hushållspapper och som inte redan har meddelat antalet sålda säckar gör det senast den 28 februari. Om några har svårt att få sin del såld så hör av er till mig på 070-3609663. Beräknad leverans är torsdagen den 14 mars.
H-F 13/14 (Födda 2011/12)
6 feb 2024
18kommentarer
Inställd träning på fredag 9/2
Pga skolaktivitet i hallen. Försök prioritera onsdagsträningen.
I-F 2011/12
6 feb 2024
0kommentarer
Träningsmatcher mot Rynninge söndag 11 februari
Hej! Nu på söndag 11 febuari spelar vi två träningsmatcher mot Rynninge IK. En av matcherna spelas på Ekäng och en på Pettersbergs IP. Båda matcherna är 7m7. ÖSK-Rynninge (på Ekäng). Samling kl 10.30 på Ekäng (matchstart 11.30). Ledare: Miljan och Thomas Spelare: Loui, Edvin E, Alvin, Samuel, Theo, Sixten GV, Teo, Kedawi och Ted Rynninge-ÖSK (på Pettersberg). Samling kl 11.00 på Ekäng (matchstart 12.00). Ledare: Jonas M och Jonas V Spelare: Hampus, Benjamin, Edwin P, Felix, Mohamed, Hugo, Hamza, Mubarak, Pelle och Vidar Mvh ledarna.
F-P2012 Svart
5 feb 2024
0kommentarer
ÖSK KLÄDER 2024
Hej alla! Den 21-22 februari är det utprovningskvällar för ÖSK PA-15/ P-09 tillsammans med ÖSK-Ungdoms samarbetspartner Select & Enenda i ÖSK Ungdoms klubbhus. Vi som lag kommer inte att göra nån stor lagbeställning i år, då vi gjorde det förra året med hjälpa av våra sponsorer. Priserna kommer att vara mycket förmånliga då det är ÖSK UNGDOMS klubbrabatt. Det kommer erbjudas två olika paket med overall och träningskläder 25 % rabatt på paketen även den svarta träningströjan kommer det vara 50 % rabatt så endast 199 kr. Träningströjan beställs bara på plats i klubbhuset under utprovningskvällarna. Behöver man inte hela klädpaket rekommenderar vi att man i alla fall kompletterar med enskilda plagg, då grabbarna tränar ofta och växer väldigt mycket. Det går även att köpa till ryggsäck/väskor, strumpor, mössor, handskar om man behöver. Köper man enskilda plagg tillkommer en kostnad på 45 kr för Initialer/lite siffra per plagg. Bilder och priser på dom olika klädpaketen, träningströjan finns under bilder ”ÖSK kläder 2024” här på hemsidan, eller gå in direkt på Enenda.se. Observera att det är helt frivilligt att köpa dessa kläder, men tanken är att det ska se proffsigt och enhetligt ut när vi kommer till träningar, seriespel och cuper. Om ni har frågor eller har någon kontakt som vill vara med och sponsra ska ni kontakta Marcus på tel: 0730-416823. Gå gärna in och kolla på våra nuvarande sponsorers hemsidor: Charterbaren Restaurang Tybble Kötthandlarn Stena Recycling Granitor - Skapar välmående samhällen och industrier CapeRIB - Ribbåtar för en aktiv livsstil Mvh Ledarna
F-P2009
5 feb 2024
0kommentarer
Visa fler nyheter