Uppstartsläger 15-17 augusti
UPPSTARTSLÄGER HF11/12 Återigen som start på säsongen åker vi till Karins fritidshus i Värmlandsskogarna för en helg tillsammans med fokus på fysträning och laganda. Vi samlas kl.16 vid Ekäng i Örebro och återkommer ca 16 på söndag eftermiddag Även i år kör vi MOBILTELEFONFRITT, vilket innebär att samtliga telefoner/plattor lämnas hemma. Vi ledare kommer att ha tillgång till telefon så att både tjejer och föräldrar kan höra av sig om det finns behov för det. Vi kommer att ha två fyspass på lördag och ett pass på söndag, utöver det kommer vi ha lagbyggande aktiviteter och lekar. Det kommer även att bli lite teori, gruppdiskussioner och samtal mellan spelare och ledare med fokus på kommande säsong! En enkät för tjejerna att fylla i senast torsdag 14 augusti kommer att skickas via supertext. Det finns inte kapacitet att duscha, men det en sjötomt och det betyder att det blir bad som avslutning på träningsdagarna! Det är hårdförläggning på luftmadrass lämpligen med sovsäck (alla kommer att sova inomhus men det är ett relativt oisolerat utrymme som blir sovsal). Det finns inget mer än natur i närheten, närmaste tätort är ca 3 mil bort. Medtag kläder för att kunna träna utomhus och kunna vistas i skog och mark, samt så klart för bad! (Mer detaljerad packlista kommer närmare inpå via Supertext.) Samtliga fem ledare (Johan, Karin, Jennym Rikard och Mathias) kommer att vara med på uppstartslägret och utöver det kommer även Erika att vara med precis som ifjol. Vi ser just nu över ekonomin för säsongen och återkommer med om en avgift för att täcka delar av mat och transportkostnaden kommer att tas för helgen. Vi ser fram mot en kul helg och längtar efter att ytterligare en härlig handbollssäsong ska dra igång :-)
H-F 2011/12
29 jul 2025
0kommentarer
Vintrosa Beachhandbollscup
Hej 10 dagar kvar tills cupen ska spelas. Det kommer bli en lång dag, med många matcher och förhoppningsvis bra väder. Det är viktigt att grabbarna har med sig lunch samt bra mellanmål att käka mellan matcherna. En extra tröja att byta till efter spelad match behövs också. Jag kommer uppdatera aktiviteten med lagindelning samt spelschema under veckan. Om jag räknar rätt på bilplatser så ser det ut som vi saknar 1 bil, så är det någon förälder som tänkt åka med och kolla men inte uppdaterat att de har bil så gör gärna det pronto. Saknar vi fortfarande bilplatser efter det så kommer någon förälder behöva agera skjuts dit och hem.
H-P-2011/12
29 jul 2025
19kommentarer
Träning i veckan
Vi tränar som vanligt i veckan, dvs tisdag, fredag och söndag på Grönpepparparken. Vi ses på fotbollsplanen! /Hälsningar tränarna
F-F2011
28 jul 2025
0kommentarer
Höstsäsong 2025
Höstsäsongen för 2025 kommer starta söndagen 24/8 kl 09.00 - 10.00 på Ekängs IP, samma plats som innan sommaren. Vi ledare ser fram emot att starta igång igen dock så är vi i behov av fler ledare så är någon intresserad så hör av er till Magnus Burklint på kansliet! Ses 24 augusti!
F-P2019 Svart
26 jul 2025
0kommentarer
Söndagsträningen inställd
Fantastiskt jobbat i Danmark alla tjejer! Träningen på söndag 27/7 ställer vi in så att alla hinner landa, sova och äta ikapp såväl missad sömntid som matintag. Vi återkommer om den kommande veckans träningar, ifall vi har ledare eller inte som kan hålla i träningspassen. Håll utkik här på laget och i kalendern! Nu taggar vi för att sova på något annat än en luftmadrass! Det är skoj med fotboll =) /Hälsningar tränarna
F-F2011
26 jul 2025
0kommentarer
Visa fler nyheter