Ny unik utomhusplan för innebandyspel på Ekängs IP
Äntligen så har Ekängs IP en utomhusplan för innebandyspel, ÖSK Floorball Court. Den blev klar under vecka 24 och kommer nu finnas tillgänglig för våra lag att träna på under sommarhalvåret. Planen har kommit till genom ett samarbete med ÖSK Innebandy och RF-SISU Örebro Län. Våra egna lag kommer således även kunna träna innebandy under sommarhalvåret och vi får hoppas på så sätt även få mer närvaro av våra innebandylag på Ekängs IP. Man kommer även kunna spela träningsmatcher om det skulle vara av intresse. Planen är splitterny med sportgolv från Bergo och sarg från Renew Sports samt målburar i tre olika storlekar, för att kunna anpassa efter olika spelformer. I söndags hade P05 och P06 premiärträning på planen och en av ledarna för P06, Tomas Lagerlöf, var med vid träningen och har det här att säga om planen: "Planen är kanon. Bollen rullar fint och greppet är bra. Lagom storlek för 3 mot 3 för våra spelare, men yngre kan säkerligen vara fler på plan. Med planen får vi ett naturligt ställe att träna innebandy på under sommaren samtidigt som den också inbjuder till spontana initiativ. Som jag har förstått det har spelare i vårt lag fått frågor om planen från spelare i andra lag i länet men även från lag annorstädes. Premiären i söndags var mycket lyckad. 13 spelare från P06 och P05 kämpade på under dryga två timmar i värmen. Gissar att de hade kunnat fortsätta betydligt längre än så om vi inte hade blåst av” Vi ser fram emot att lagen kommer träna under sommaren på denna toppfräscha anläggning. Under vecka 32 kommer även ÖSK Innebandyskola bedrivas på utomhusplanen och vecka 33 kommer ÖSK Innebandy bedriva sin ÖSK Floorball Camp på utomhusplanen.
Örebro SK Ungdom
16 jun 2020
0kommentarer
Missa inte möjligheten att delta på årets fotbollscamp
Årets nya koncept, ÖSK Fotbollscamp är redan en succé! Campen är fulltecknad i pojkklasserna 2006, 2008 och 2009, fåtal platser kvar i pojkar födda 2007. I flickklasserna finns det fortsatt möjlighet att anmäla sig. Vi erbjuder dessutom målvaktsträning för alla målvakter under campen och har ett samarbete med ÖSK Akademins målvaktstränare Göran Kring. Göran har ett förflutet som målvakt i ÖSK och Karlslund och ungdomstränare i KIF och ÖSK Ungdom, distriktslagskapten för fyra årskullar i länet. Han har även varit målvaktstränare på seniornivå i bl.a. ÖSK Söder Dam och Herr, Rynninge IK och KIF Dam. Senaste 8 åren har han varit målvaktstränare i ÖSK Akademin. Campen vänder sig till er som vill utvecklas som fotbollsspelare. Under veckan erbjuds det två träningar/dag, matchspel, fysträning, teoripass samt lunch och mellanmål. Patrick Walker och Malin Lake kommer närvara under veckan, tränare från ÖSK Akademin samt besök av A-lagsspelare från ÖSK Fotboll. För flickor födda 2004-2009 Vecka 33, måndag - torsdag kl. 09.00-16.00 För pojkar födda 2006-2009 – finns plats kvar i pojkar födda 2007 övriga fulltecknade Vecka 33, måndag - torsdag kl. 09.00-16.00 Anmälningsavgift Vecka 33 (sista anmälan 18 juni): 1000:- Anmälan För anmälan, KLICKA HÄR I avgiften ingår: - Medlemsskap 2020 och fri entré till ÖSK Fotbolls hemmamatcher. - T-shirt och vattenflaska - Lunch och mellanmål - Försäkring Vi kan ta emot 20 deltagare/åldersgrupp. I dessa tider känns det bra att kunna blicka framåt mot en sommarvecka fyllda med fotboll, glädje och minnen för livet. Idrotten är en positiv kraft i samhället som i rådande läge kan bidra till välmående och sammanhållning för barn och ungdomar, därför anser ÖSK Ungdom att det är viktigt att fortsätta jobba för att barn och ungdomar ska kunna fortsätta idrotta i så stor utsträckning som möjligt. Folkhälsomyndigheten uppmanar föreningar att bedriva träning i enligt med myndighetens rekommendationer, både för folkhälsan och för att vi ska kunna ge barn och ungdomar en fast punkt i en turbulent omvärld, säger Björn Eriksson, Ordförande Riksidrottsförbundet.
Örebro SK Ungdom
13 jun 2020
0kommentarer
ÖSK Ungdom tecknar samarbetsavtal med Oxdog
ÖSK Ungdom ingår ett samarbetsavtal med Oxdog. Oxdog är en innebandyleverantör som är ett av de populäraste innebandymärkena på marknaden och vi är väldigt glada att ingått detta samarbete. Detta innebär att vi breddar vårt utbud till våra innebandyspelande barn och ungdomar med riktigt bra produkter till förmånliga priser. Samarbetsavtalet innebär att spelarna i JAS-laget, Dam-laget och Herr-laget blir sponsrade med varsin klubba. ”Från Oxdogs sida så är vi glada och stolta över att ha inlett ett samarbete tillsammans med ÖSK Ungdom innebandy. Det är en förening som brinner för ungdomarna och har en rolig och intressant förening som är seriösa och kunniga. En förening som brinner även för det yngsta medlemmarna där man i väldigt tidig ålder lockar barnen till att testa på innebandy och det står vi verkligen bakom. Det känns kul att få vara en samarbetspartner till ÖSK ungdom och vi ser fram i mot ett gott samarbete tillsammans med er och vi hoppas att vi får träffa er alla därute till hösten” skriver Linus Hansson från Oxdog. Oxdog kommer medverka på gemensamma föreningsträffar såsom Klubbkvällar och ÖSK-dagen. De kommer även vara med på Örebrocupen Innebandy med sitt sortiment.
Örebro SK Ungdom
12 jun 2020
0kommentarer
Visa fler nyheter